Aamir Khan Kimdir ?
 

Aamir Khan

 

Doğum Tarihi
: 14 Mart 1965
Ülkesi
: Mumbai , Maharashtra, Hindistan
 

Ödülleri
1973 yılında Yaadon Ki Baaraat filmiyle çocuk oyuncu olarak kariyerine başlayan Khan, profesyonel oyunculuğa 11 yıl sonra, 1984 yılında Holi filmiyle adım attı. İlk ticari başarısını Qayamat Se Qayamat Tak ile 1988'de yakalayan ünlü yıldız, bu filmdeki rolüyle Ulusal Film Ödül’ünü (Özel Jüri Ödülü) ilk kez almayı başardı. 1996 yılında ise Raja Hindustani filmindeki rolüyle Filmfare Ödülleri’nde En İyi Aktör ödülünü kapan Khan, daha sonra Lagaan filmindeki rolüyle Oscar adaylığı yakaladı.
Biyografisi
 
 

Aamir Hussain Khan 14 Mart 1965, Mumbai Hindistanda doğmuştur . Hint sinemasının en önemli oyuncularından biri olan Aamir Khan evli olup iki oğlu bir kızı vardır. Eşinin adı Kiran Rao'dur. Ayrıca Müslüman olan yönetmen birçok filmde oynamış ve yönetmenlik yapmıştır.

Aamir Khan için Hint Sinemasının Tom Hanks 'i denilirse abartılmış olmaz. Zira Aamir Khan bir filmini izleyen bir çok izleyici tüm filmlerini izlemek istemektedir.Oynadığı ve yönettiği filmlerde bahsettiği konuların, değindiği sorunların en gencinden en yaşlısına Dünyadaki bütün sanatçılara örnek olması gereken , herhangi bir yapımda göründüğü daha ilk sahnede o güzel gözlerindeki ışıktan ne kadar yetenekli olduğu anlaşılan şahane bir insandır.

Oyunculuğunun ve yönetmenliğinin dışında gerçekten büyük bir saygıyı hak eden biridir. Hindistan da yaptığı son programla su anda bütün Hindistan da konuşulmaktadır. Satyamev Jayate adlı ilk televizyon programı Star Plus kanalında yayınlanmaya başlamıştır .Yaklaşık bir senelik bir çalışma sonunda, her hafta başka bir sorunu ortaya koyuyor ve gerek canlı bağlantılarla, gerek yaşanmış hikayelerle, gerek bire bir olay kahramanlarıyla röportaj yaparak aslında her ülkede olan sorunları ama Hindistan da uzun süre söz dahi edilmeyen sorunları ortaya çıkartıyor. İlk yaptığı programda çocuk istismarının ne kadar büyük oranlarda olduğunu, bazı bölgelerde çocukların P'den fazlasının cinsel tacize uğradığını ve bunların büyük çoğunluğunun da erkek çocuklar olduğu ile ilgili bir program yapmış ve ilk defa bu programdan bir hafta sonra bu konu meclise yatırılmış ve bir yasa tasarısı hazırlanmak üzere çalışmalara başlanmıştır. Bu olay Hindistan da ilk'dir. Sırf bu konuyla ilgili konuşması için kendisi, bizzat meclise çağrılmış ve konuşma yapmıştır. İşlediği konulardan bir tanesi, kadına şiddet ve bunun ne kadar yaygın olduğudur. Ve en son yaptığı programda ise, engelli insanların Hindistan da karşılaştığı sorunlar üzerine idi ve o da baya büyük bir yankı yarattı. Her konuyu, en ince ayrıntısına kadar, abartmadan, duygu sömürüsü yapmadan bütün çıplaklığı ile ortaya koymaktadır. Sırf bu yaptıkları için bile büyük bir saygıyı hak etmektedir .

Aamir Khan'ın yeğeni Imran Khan da oyuncudur. Aamir Khan'ın yapımcılığını yaptığı filmler "Aamir Khan Productions"ın elinden çıkmıştır. Aamir Khan ayrıca Oscar adayı Lagaan filminin başrol oyuncusu ve yapımcısı ve Bollywood'un en çok para kazanan oyuncusudur. Milyonların sevgilisi olan Aamir Khan, 30 Kasım 2011'de UNICEF’in ulusal barış elçisi olmuştur.


 

Rol Aldığı Filmler
 
Yorumlar
 Resim Yüklenemdi
Yüsra
11.08.2013
Fanaa da keşfettigim sonra bütün filmlerini izlemeye başladıgım oynamayan yaşayan nadir oyunculardan.

 
 Resim Yüklenemdi
Derya
31.07.2013
Sen mükemmel bir oyuncusun aamir khan sana bayışıyorum sırf seni görmek için hindistana geliceem. :)

 
 Resim Yüklenemdi
irem yildirim
24.07.2013
Mukemmel bir oyuncu ve yonetmen her zaman bizim icin bir numarasin :-D

 
 Resim Yüklenemdi
Lkrc
20.04.2013
tüm filimlerde oyunculuğu harika. talaash, taare,ghajini ve 3 idiots. farklı roller ve muhteşem bir oyunculuk. birde " gülüşü çok güzel ""

 
 Resim Yüklenemdi
fatma
06.04.2013
o mükemmel biri sözün bittiği yer...o bşka biri..o anlatılmaz yaşanır..yıllarca anlatmaya çalıştığım mükemmel şahsiyetinden dolayı cümlelerimin eksik kaldığı...susup susup izlediğim insan...HİNDİSTANIN KALBİ..RUHU..DOKUSU..HERŞEYİ..LAKİN HENÜZ TAM ANLAMIYLA KIYMETİ BİLİNMEMİŞ ŞAHSİYET..EMİNİM ÖLDÜKTEN SONRA TARİHE ADINI KAZIYACAK..ADINDAN BAHSETTRECEK ESAS ADAM..ADAM GİBİ ADAM..

 
 Resim Yüklenemdi
btlokr11
06.12.2012
mükemmel birisi bu adamı taare zameen par da tanıdım ve fılmlerının devamı geldı hepsı bırbırınden guzel tekrar tekrar ızlıyorum ve her aksam aglıyorum bırtek onunla tanısma hayalını kuruyorum. türkiyedeki hiç bi film dizi onun yaptıgının yerını tutmaz ve hıc kımseye duymadıgım hayranlıgı ona duyuyorum... Keske tanıma sansım olsa... türkiyeye gelse . bu site cok güzel sayenızde haberlerı alıyoruz tesekkur ederım sureklı takıpcınızım ...

 
 Resim Yüklenemdi
sedamir
02.12.2012
Zamanı durduran kalp atışlarımı hızlandıran adam... Gözlerinin yaydığı ışık dünyamı aydınlatmak için yeterli.. Güneşe ihtiyacım yok artık.. Sen dolaş Aamir gözlerimi kapatsam da açsam da, sen dolaş yazımda kışımda baharımda....

 
 Resim Yüklenemdi
grsl
01.12.2012
king :)

 
 Resim Yüklenemdi
nihan_khan
01.12.2012
hint sinemasına hayran olma sebebim.bu yolculuğa onunla başladım ve her zaman bir numaram olarak kalacaktır

 
 Resim Yüklenemdi
dd
28.11.2012
Ayakta alkışlanacak bir oyuncu Hindistan'ın Tom Hanks'i diyebilirm

 
 
Yorumlar: 12345678

Yorum Yaz

 
Kalan Karakter Yorum İçin Üye Girişi Yapmalısınız
 

 
Yukarı Çık