Aamir Khan Kimdir ?
 

Aamir Khan

 

Doğum Tarihi
: 14 Mart 1965
Ülkesi
: Mumbai , Maharashtra, Hindistan
 

Ödülleri
1973 yılında Yaadon Ki Baaraat filmiyle çocuk oyuncu olarak kariyerine başlayan Khan, profesyonel oyunculuğa 11 yıl sonra, 1984 yılında Holi filmiyle adım attı. İlk ticari başarısını Qayamat Se Qayamat Tak ile 1988'de yakalayan ünlü yıldız, bu filmdeki rolüyle Ulusal Film Ödül’ünü (Özel Jüri Ödülü) ilk kez almayı başardı. 1996 yılında ise Raja Hindustani filmindeki rolüyle Filmfare Ödülleri’nde En İyi Aktör ödülünü kapan Khan, daha sonra Lagaan filmindeki rolüyle Oscar adaylığı yakaladı.
Biyografisi
 
 

Aamir Hussain Khan 14 Mart 1965, Mumbai Hindistanda doğmuştur . Hint sinemasının en önemli oyuncularından biri olan Aamir Khan evli olup iki oğlu bir kızı vardır. Eşinin adı Kiran Rao'dur. Ayrıca Müslüman olan yönetmen birçok filmde oynamış ve yönetmenlik yapmıştır.

Aamir Khan için Hint Sinemasının Tom Hanks 'i denilirse abartılmış olmaz. Zira Aamir Khan bir filmini izleyen bir çok izleyici tüm filmlerini izlemek istemektedir.Oynadığı ve yönettiği filmlerde bahsettiği konuların, değindiği sorunların en gencinden en yaşlısına Dünyadaki bütün sanatçılara örnek olması gereken , herhangi bir yapımda göründüğü daha ilk sahnede o güzel gözlerindeki ışıktan ne kadar yetenekli olduğu anlaşılan şahane bir insandır.

Oyunculuğunun ve yönetmenliğinin dışında gerçekten büyük bir saygıyı hak eden biridir. Hindistan da yaptığı son programla su anda bütün Hindistan da konuşulmaktadır. Satyamev Jayate adlı ilk televizyon programı Star Plus kanalında yayınlanmaya başlamıştır .Yaklaşık bir senelik bir çalışma sonunda, her hafta başka bir sorunu ortaya koyuyor ve gerek canlı bağlantılarla, gerek yaşanmış hikayelerle, gerek bire bir olay kahramanlarıyla röportaj yaparak aslında her ülkede olan sorunları ama Hindistan da uzun süre söz dahi edilmeyen sorunları ortaya çıkartıyor. İlk yaptığı programda çocuk istismarının ne kadar büyük oranlarda olduğunu, bazı bölgelerde çocukların P'den fazlasının cinsel tacize uğradığını ve bunların büyük çoğunluğunun da erkek çocuklar olduğu ile ilgili bir program yapmış ve ilk defa bu programdan bir hafta sonra bu konu meclise yatırılmış ve bir yasa tasarısı hazırlanmak üzere çalışmalara başlanmıştır. Bu olay Hindistan da ilk'dir. Sırf bu konuyla ilgili konuşması için kendisi, bizzat meclise çağrılmış ve konuşma yapmıştır. İşlediği konulardan bir tanesi, kadına şiddet ve bunun ne kadar yaygın olduğudur. Ve en son yaptığı programda ise, engelli insanların Hindistan da karşılaştığı sorunlar üzerine idi ve o da baya büyük bir yankı yarattı. Her konuyu, en ince ayrıntısına kadar, abartmadan, duygu sömürüsü yapmadan bütün çıplaklığı ile ortaya koymaktadır. Sırf bu yaptıkları için bile büyük bir saygıyı hak etmektedir .

Aamir Khan'ın yeğeni Imran Khan da oyuncudur. Aamir Khan'ın yapımcılığını yaptığı filmler "Aamir Khan Productions"ın elinden çıkmıştır. Aamir Khan ayrıca Oscar adayı Lagaan filminin başrol oyuncusu ve yapımcısı ve Bollywood'un en çok para kazanan oyuncusudur. Milyonların sevgilisi olan Aamir Khan, 30 Kasım 2011'de UNICEF’in ulusal barış elçisi olmuştur.


 

Rol Aldığı Filmler
 
Yorumlar
 Resim Yüklenemdi
lamia
22.04.2014
Şaka mi bu? Aamir khan ilk sirada ve SRK ikinci?? Tamam bu kesinlikle şaka olmali..dünyanin en ünlü hint oyuncusu SRK bi kere..aamir khan iyi olabilir ama srk'nin oyunculugunu gecemez. "Sharuck- The King of Bollywood"

 
 Resim Yüklenemdi
Leyla
18.04.2014
ah Ah ne kadar tatlısın:))))))))))))

 
 Resim Yüklenemdi
Leyla
18.04.2014
Adamın dibisin yaaaa!!!

 
 Resim Yüklenemdi
Aamir Khan
17.03.2014
Seni yerimm Aamirr

 
 Resim Yüklenemdi
nazlı khan
13.02.2014
aamir o kadar tatlı o kadar muhteşem o kadar yakışıklı o kadar merhametli o kadar duygusal o kadar harika ki sırf bu yüzden kimseyle evlenmeyeceğim aamirim gibi birini asla bulamayacağımı biliyorum aamir seni seviyorum

 
 Resim Yüklenemdi
Fatma Ataş
10.02.2014
Siz bir filmde duyguyu hissettieniz zaten olagan üstü... Keske her oyuncu oynasigi filmi sizin gibi sahiplenerek oynasa... İnsallah böyle daha ne filmler çekersiniz;-)

 
 Resim Yüklenemdi
Fatma Ataş
10.02.2014
Amir khan... Filmleriniz gercekten cok guzel. Ama fanaa en guzeli bence...

 
 Resim Yüklenemdi
petulcakir
31.01.2014
Kahan Aamir Fanaa filminde çok güzel ıslık çalıyor. Ama rolü çok kötü.Terörist rolü oynuyor.

 
 Resim Yüklenemdi
petulcakir
30.01.2014
Çok harika bir oyuncu. ayrıca oynadığı tüm filmlerdeki rollerini süper oynuyor.

 
 Resim Yüklenemdi
KHAN
30.01.2014
ölürüm yaa çok tatlııı seneye aamir khan ı görmeye hindistana gidiyorum...<3

 
 
Yorumlar: 12345678

Yorum Yaz

 
Kalan Karakter Yorum İçin Üye Girişi Yapmalısınız
 

 
Yukarı Çık