Aamir Khan Kimdir ?
 

Aamir Khan

 

Doğum Tarihi
: 14 Mart 1965
Ülkesi
: Mumbai , Maharashtra, Hindistan
 

Ödülleri
1973 yılında Yaadon Ki Baaraat filmiyle çocuk oyuncu olarak kariyerine başlayan Khan, profesyonel oyunculuğa 11 yıl sonra, 1984 yılında Holi filmiyle adım attı. İlk ticari başarısını Qayamat Se Qayamat Tak ile 1988'de yakalayan ünlü yıldız, bu filmdeki rolüyle Ulusal Film Ödül’ünü (Özel Jüri Ödülü) ilk kez almayı başardı. 1996 yılında ise Raja Hindustani filmindeki rolüyle Filmfare Ödülleri’nde En İyi Aktör ödülünü kapan Khan, daha sonra Lagaan filmindeki rolüyle Oscar adaylığı yakaladı.
Biyografisi
 
 

Aamir Hussain Khan 14 Mart 1965, Mumbai Hindistanda doğmuştur . Hint sinemasının en önemli oyuncularından biri olan Aamir Khan evli olup iki oğlu bir kızı vardır. Eşinin adı Kiran Rao'dur. Ayrıca Müslüman olan yönetmen birçok filmde oynamış ve yönetmenlik yapmıştır.

Aamir Khan için Hint Sinemasının Tom Hanks 'i denilirse abartılmış olmaz. Zira Aamir Khan bir filmini izleyen bir çok izleyici tüm filmlerini izlemek istemektedir.Oynadığı ve yönettiği filmlerde bahsettiği konuların, değindiği sorunların en gencinden en yaşlısına Dünyadaki bütün sanatçılara örnek olması gereken , herhangi bir yapımda göründüğü daha ilk sahnede o güzel gözlerindeki ışıktan ne kadar yetenekli olduğu anlaşılan şahane bir insandır.

Oyunculuğunun ve yönetmenliğinin dışında gerçekten büyük bir saygıyı hak eden biridir. Hindistan da yaptığı son programla su anda bütün Hindistan da konuşulmaktadır. Satyamev Jayate adlı ilk televizyon programı Star Plus kanalında yayınlanmaya başlamıştır .Yaklaşık bir senelik bir çalışma sonunda, her hafta başka bir sorunu ortaya koyuyor ve gerek canlı bağlantılarla, gerek yaşanmış hikayelerle, gerek bire bir olay kahramanlarıyla röportaj yaparak aslında her ülkede olan sorunları ama Hindistan da uzun süre söz dahi edilmeyen sorunları ortaya çıkartıyor. İlk yaptığı programda çocuk istismarının ne kadar büyük oranlarda olduğunu, bazı bölgelerde çocukların P'den fazlasının cinsel tacize uğradığını ve bunların büyük çoğunluğunun da erkek çocuklar olduğu ile ilgili bir program yapmış ve ilk defa bu programdan bir hafta sonra bu konu meclise yatırılmış ve bir yasa tasarısı hazırlanmak üzere çalışmalara başlanmıştır. Bu olay Hindistan da ilk'dir. Sırf bu konuyla ilgili konuşması için kendisi, bizzat meclise çağrılmış ve konuşma yapmıştır. İşlediği konulardan bir tanesi, kadına şiddet ve bunun ne kadar yaygın olduğudur. Ve en son yaptığı programda ise, engelli insanların Hindistan da karşılaştığı sorunlar üzerine idi ve o da baya büyük bir yankı yarattı. Her konuyu, en ince ayrıntısına kadar, abartmadan, duygu sömürüsü yapmadan bütün çıplaklığı ile ortaya koymaktadır. Sırf bu yaptıkları için bile büyük bir saygıyı hak etmektedir .

Aamir Khan'ın yeğeni Imran Khan da oyuncudur. Aamir Khan'ın yapımcılığını yaptığı filmler "Aamir Khan Productions"ın elinden çıkmıştır. Aamir Khan ayrıca Oscar adayı Lagaan filminin başrol oyuncusu ve yapımcısı ve Bollywood'un en çok para kazanan oyuncusudur. Milyonların sevgilisi olan Aamir Khan, 30 Kasım 2011'de UNICEF’in ulusal barış elçisi olmuştur.


 

Rol Aldığı Filmler
 
Yorumlar
 Resim Yüklenemdi
enesözcan
18.01.2015
beni benden alıyo filimleri

 
 Resim Yüklenemdi
enesözcan
18.01.2015
adam süper

 
 Resim Yüklenemdi
enesözcan
18.01.2015
adama hala olsun onun filimleri gibi filim yok on numara beş yıldız bir filimini izledikten sonra tüm filimlerini izlemek istiyor insan

 
 Resim Yüklenemdi
Gülbeşeker
10.01.2015
Yaptığı filmlerde aynı anda birçok duyguyu yaşatabilen, canlandırdığı karakterleri çok iyi yansıtan ve çok çok başarılı filmlere imza atan ender sanatçılardan biri bence Aamir Khan ... Ayrıca dünyada başarılarıyla adından çokça bahsettiren bir sanatçı... Başarılarının her daim devamını dilerim ...

 
 Resim Yüklenemdi
khanist_kız
13.11.2014
Bu adamı 3 idiots filminden tanıdığım ve bildiğin fanatiği oldum.ya mucize bi adam Hint sinemasını sevdiren şahsiyet ne diyim bilemiyorum ya. hiç bir aktör veya sanatçıya karşı bu kadar sevgi duymamıştım.ya bu adam nasıl 49 yaşında 20 lik gençlere taş çıkartıyor.Türiye'ye gelmesini o adar çok istiyorum ki.. Bu adam kadar kaliteli oyuncunun bir daha geleceğini sanmıyorum boşuna Mr. Perfectionist dememişler.. ^^

 
 Resim Yüklenemdi
melek cantaş
06.08.2014
keşke filmlerin türküyedeki sinamalarda olsa

 
 Resim Yüklenemdi
Betül Erdem
03.08.2014
Türklerin en sevdiği aktör aamir khan keşke türkiyeye gelseniz dağları taşları aşar yine konserine gelirim ya kısacası ÖlürÜm senin için ???¦¦¦¦¦???:-)

 
 Resim Yüklenemdi
Betül Erdem
03.08.2014
Ben zaten amir khan in bir filmini 500 kere izdedim süper bir aktör

 
 Resim Yüklenemdi
Betül Erdem
03.08.2014
Kurban olurum aamir için keşke göre bilsem aşığım aamir khan a tüm dünya bilsin bunu

 
 Resim Yüklenemdi
manevela
29.07.2014
muhtesem bi oyuncu yönetmen yapımcı srk ile sürekli kıyaslanıyor ikisininde 10 larca filmini izledim aamir kesinlikle bir tık daha önde çünkü srk ye göre çok daha yaratıcı srk nin filmlerinin müzikleri daha güzel oluyor sadece...

 
 
Yorumlar: 12345678

Yorum Yaz

 
Kalan Karakter Yorum İçin Üye Girişi Yapmalısınız
 

 
Yukarı Çık