Hintsinemasi.com
 

Hakkımızda

Hintsinemasi.com olarak Hint Sinema kültürünü tanıtmayı amaçladığımız site ile karşınızdayız.

Hindistan her yıl Hollywood'un iki katı film üreten bir ülke... Dünyanın en büyük sinema endüstrisine sahip olan Hindistan'ın en bilinen yüzü ise şarkılı danslı filmleriyle Bollywood..

Dünyanın en büyük sinema endüstrine sahip olan Hindistan'da Bollywood dışında bölgesel sinema endüstrileri ve yeni Hint sinemasının da büyük güçler olduğu bilinen bir gerçek çünkü Yeni Hint Sineması ve Bölgesel Sinema Endüstrisi de yılda binin üzerinde uzun metrajlı film üretmekte.

Ara hariç ortalama 3 saat uzunluğunda olan Bollywood filmleri içinde mutlaka müzik yer alıyor. İçinde şarkılı sahneler bulunmayan Bollywood filmlerinin sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Filmlerin üç saati aşmasında bu sahnelerin rolü büyüktür.

1 milyar nüfusa sahip olan Hindistan'da Hintçe dışında Bengali, Malalayam, Tamil ve Telugu dillerinde film çekiliyor. Hint Sineması kendi film kültürüyle Avrupa ve Amerikan sinema kültüründen büyük ölçüde farklılıklar göstermektedir.

Birçok Avrupa ülkesinde sinema kültürü , Amerikan sinema kültürünün taklidi olarak film çıkarmaktadır. Fakat Hint Sineması kendi kültürünü bozmadan günümüzde de kendi kültürlerine bağlı kalarak film çıkarmaya devam etmektedir.

Hintsinemasi.com sitemizde zamanla giderek büyüyecek içerik ağı ile Hint Sinema filmlerinin , oyuncularının tanıtımlarının yapıldığı , üyelerin film hakkında görüşlerini paylaştığı büyük bir portal olacaktır. 


 
Yukarı Çık