Taare Zameen Par Film Bilgileri
 

Taare Zameen Par Film Bilgileri
 
 


 
Taare Zameen Par
Yapım Yılı
2007
Film Türkçe Adı
Her Çocuk Özeldir
Hintsinemasi Puanı
9.0
Imdb Puanı
8.4
Vizyon Tarihi
21.12.2007
Film Süresi
165 dakika
Film Dili
Hintçe, İngilizce
Yapımcı Şirket
Aamir Khan Productions | PVR Pictures
Çekim Yerleri
Hindistan
Ülkesi
Hindistan
Bütçe
352,568 $
Hasılat
1,204,660 $
 
Ödülleri
13 ödül ve 14 adaylık

Film Özeti

Taare Zameen Par (Every Child Is Special), Türkçe adıyla:"Her Çocuk Özeldir"   (Yerdeki Yıldızlar) , 2007 Bollywood yapımı bir Aamir Khan filmidir. Filmde disleksi bir çocuk ile onun resim öğretmeni arasındaki gelişen olaylar konu edilmektedir. Aamir Khan bu filmin yapımcılığı ve yönetmenliğini üstlenmesinin yanı sıra filmin oyuncularından biridir.

Harfleri sayıları algılama problemi yaşayan bir çocuğun çevresi ve ailesi tarafından tembel gerizekalı muamelesi görür. Çalışmayı öğrenebilmesi için yatılı okula verildikten sonra resim öğretmeni ile değişen hayatı ve başarısını anlatan bir filmdir.

Yatılı olarak gittiği okula da bir türlü adapte olamıyor çocuk. Sonra Aamir Khan giriyor sahneye resim öğretmeni rolü ile ve çocuğun tembel yada gerizekalı olmadığını disleksi olduğunu ve bu yüzden herkese ve her şeye karşı bir tavır içinde olduğunu fark ediyor. Çocuğa biraz ilgi ve sevgi gösterilmesi halinde diğer çocuklar gibi başarılı olacağını biliyor ve çocukla yakından ilgilenmeye başlıyor. Disleksi hastası olan ve dünyanın yakından tanıdığı dahileri örnek gösteriyor ki bu disleksi hastalığı bildiğimiz bir çok dahi sıfatındaki insanda mevcut olan bir hastalık. Örneğin Einstein yada Leonardo Da Vinci ve Edison disleksi hastasıydılar. Bu hastalığa yakalanan insanlar dünyayı diğer insanlardan daha farklı algılarlar ve diğer insanlardan daha farklı bir düşünce yapısına sahiptir ve içlerinden bazıları dünyanın saygı duyacağı şeyler ortaya koyabilirler. Ve Aamir Khan kendisinin de disleksi hastası olduğunu söylüyor. Bu dakikadan sonra öğretmeninin yakın ilgisiyle çocuğun özgüveni yerine geliyor ve tüm öğretmenlerinin kendi öğrencisi olduğu için gurur duyduğu bir öğrenci oluyor bu çocuk.

Aamir Khan yönetmenliğini ve oyunculuğunu yaptığı başarılı bir yapıtı daha bizlere sunuyor.

 

Oyuncu Kadrosu
 

 
Yorumlar
 Resim Yüklenemdi
zehra
27.05.2016
 
aynen ilayda

 
 Resim Yüklenemdi
LucyAamir
16.07.2014
 
Muhteşem ve beni Aamir'e bağlayan film....

 
 Resim Yüklenemdi
ilayda58
13.08.2013
 
Bütün öğretmenlere izletilmesi gerekiyor bu filmi.Aamirin oyunculuğu yine harika..

 
 Resim Yüklenemdi
36.ozgur
28.11.2012
 
ımdb biraz fazla puan vermiş gibi dier filmlere oranla ama yine de güzel bir film tabi 3 idiots ve my name is khan'ı izlediyseniz

 
 
Yorumlar: 1

Yorum Yaz

 
Kalan Karakter Yorum İçin Üye Girişi Yapmalısınız
 

 
Yukarı Çık