My Name is Khan Film Bilgileri
 

My Name is Khan Film Bilgileri
 
 


 
My Name is Khan
Yapım Yılı
2009
Film Türkçe Adı
Benim Adım Khan
Hintsinemasi Puanı
9.5
Imdb Puanı
7.4
Vizyon Tarihi
11.02.2010
Film Süresi
165 dakika
Film Dili
Hintçe, Urdu, İngilizce
Yapımcı Şirket
Dharma Productions | Fox Searchlight Pictures | Fox Star Studios
Çekim Yerleri
Los Angeles , San Francisco , Mumbai
Ülkesi
Hindistan
Bütçe
12,000,000 $
Hasılat
42,345,360 $
 
Ödülleri
8 ödül ve 10 adaylık

Film Özeti

“Dünyada iki tür insan vardır oğlum, iyi insan ve kötü insan. Başka fark yoktur.”

Senaryosu Shibani Bathija ve Niranjan Iyengar’ın elinden çıkmış, yönetmenliğini ise Karan Johar’ın üstlendiği My name is Khan, ülkemizde gösterime bile girmezken ,  ilk olarak 11 Şubat 2010’da Hollanda’da vizyona girdi.Film yapılan iş bakımından belki yüzlerce filmin yapamadığını başarmıştı.

"Sayın Başkan, benim adım Khan ve ben bir terörist değilim."

Rızvan Khan (Shahrukh Khan) küçüklüğünü annesiyle (Zarina Vahab) ıssız bir yerde geçiren bir müslümandır. Annesi öldükten sonra Amerika'ya küçük kardeşinin yanına gider. Orada tanıştığı ve aşık olduğu Mandira (Kajol) adında dul ve Hindu bir kadın ile evlenir. Rızvan Khan aynı zamanda daAsperger sendromu hastasıdır. Bu hastalık Otizm rahatsızlığının bir çeşididir ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır. 11 Eylül saldırılarından sonra  Mandira'nın oğlu raşist kesimler tarafından döverek öldürülür. Öldürülme sebebi annesi evlendikten sonra Khan soyadını almış olmalarıdır. Bunun üzerine Mandira Rizvan'i terk eder. Rizvan ne zaman geri gelebileceğini sorunca, Mandira ona Amerika Birleşik Devletleri başkanına gidip, adının Khan olduğunu ama bir terörist olmadığını açıklamasını ve ondan sonra geri gelmesini söyler. Rizvan hastalığı dolayısıyla bunu ciddiye alır ve yolculuğuna başlar. Başkan Obama ile görüşüp ile buluşmadan geri dönmeyecektir ve ona diyecektir ki: "Sayın Başkan, benim adım Khan ve ben bir terörist değilim."

Filmin temelinde 11 Eylül saldırısı sonrası Amerikalıların Müslümanlara bakış açıları ve yaptıkları yer alıyor Rizvan Khan da filmdeki en öne çıkan replikle, “My NameIs Khan andIi’m Not a Terrorist” sözü ile onlara öncülük ediyor bir anlamda.

Film de Rizvan Khan karakterinin müthiş işlenişi, oyunculuktaki başarı ve konunun tanıdık olması filmin akıcılığına büyük katkı sağlıyor. Film yüksek bir enerji ve mutluluk haliyle giderken birden bire gerilim haline atlıyor ki, geçiş oldukça başarılıdır.

My Name Is Khan filminin asıl çıkma sebebi

 Gazeteci Mahdureeta Mukherjee, Hindistandaki terör olayları esnasında (Aralık 2008), ünlü ve başarılı Yönetmen Karan Johar'la röportaj yaptı. Gazetecinin "My Name is Khan filmi, Hinduların ve Müslümanların hiç olmadıkları kadar birlik oldukları zamanda başladı" ifadesine Karan Johar"Oldukça önemli bir zamanda olduğumuzu düşünüyorum, çünkü milletimizin birlik olması cok büyük anlam taşıyor ve ben bu duruma şahitlik yapabildiğim için cok mutluyum. Herkes terörün bir dini olmadığını ve asla olmayacağını biliyor. Bir Film yapımcısı olarak, sosyal bir sorumluluğum, görevim olduğunu biliyorum ve bu görevimi yerine getireceğime dair söz veriyorum." şeklinde cevap verdi.[kaynak belirtilmeli] Ayrıca Shahrukh Khan'da şu şekilde konuştu:"Film, kabiliyetsiz(hasta) bir adamın sakatlığa, güçsüzlüğe karşı yaptığı savaşını anlatmıyor. Hasta adamın, tüm dünyada olan Terör, Savaş, Nefret ve Düşmanlığa karşı yaptığı savaşı anlatıyor. [...] My Name is Khan filmi aynı zamanda Islam'ıda ele alıyor. Islam'ı ve dünyanın Islam'a bakış açısını ele alıyor. Fakat taraf tutmadık. Biz sadece iyi insanların ve kötü insanların var olduğunu söylemeye çalışıyoruz. Kötü Hindular, iyi Hindular, kötü Hristiyanlar, iyi Hristiyanlar olmaz. Ya iyi bir insanızdır, ya da kötü bir insanızdır. Din kriter değildir, insanlık kriterdir .

 

Oyuncu Kadrosu
 

 
Yorumlar
 Resim Yüklenemdi
adnan1999
09.02.2018
 
Film Muhteşem vallaha 1kere izledim öyle beğendim öyle beğendim okadar olur herkese tavsiye ediyorum muhteşem bir film

 
 Resim Yüklenemdi
elmas
16.01.2018
 
ben bu flimi beyendim cok güzel..

 
 Resim Yüklenemdi
elmas
19.12.2017
 
shuhruhk khan çok güzel flim yapıyorsun

 
 Resim Yüklenemdi
Deniz Bal
13.05.2017
 
Harika bir film bu filmi izleyeşim 10.kez olucak ama hiç sıkılmıyorum

 
 Resim Yüklenemdi
rahmet
23.08.2016
 
harika bir film kajol shahrukhkhan süper bir uyumları var

 
 Resim Yüklenemdi
rahmet
23.08.2016
 
harika bir film kajol shahrukhkhan süper bir uyumları var

 
 Resim Yüklenemdi
selindeniz
31.03.2016
 
Flim süper

 
 Resim Yüklenemdi
dilara07
29.11.2015
 
harika bir film hayatımda en sevdiğim filmlerden biri

 
 Resim Yüklenemdi
eSeReK
17.05.2015
 
Bu site Aamir Khan'ı tutuyor.. Salman ve Shah arasında gerginlik filan yok yalan söylemeyin. Siz de inanmayın lütfen. Shah her zaman Salman'ın en iyi dostu olduğunu söyler ve Salman'da ''ShahRukh'a laf atan benim hayranım olamaz'' der. Siz hala neyin kafasını yaşıyosunuz?!

 
 Resim Yüklenemdi
Merve Khan
19.02.2015
 
Çok harika bir film şu Âna kadar izlediğim en güzel filmlerden ...

 
 
Yorumlar: 123

Yorum Yaz

 
Kalan Karakter Yorum İçin Üye Girişi Yapmalısınız
 

 
Yukarı Çık