My Name is Khan Film Bilgileri
 

My Name is Khan Film Bilgileri
 
 


 
My Name is Khan
Yapım Yılı
2009
Film Türkçe Adı
Benim Adım Khan
Hintsinemasi Puanı
9.5
Imdb Puanı
7.4
Vizyon Tarihi
11.02.2010
Film Süresi
165 dakika
Film Dili
Hintçe, Urdu, İngilizce
Yapımcı Şirket
Dharma Productions | Fox Searchlight Pictures | Fox Star Studios
Çekim Yerleri
Los Angeles , San Francisco , Mumbai
Ülkesi
Hindistan
Bütçe
12,000,000 $
Hasılat
42,345,360 $
 
Ödülleri
8 ödül ve 10 adaylık

Film Özeti

“Dünyada iki tür insan vardır oğlum, iyi insan ve kötü insan. Başka fark yoktur.”

Senaryosu Shibani Bathija ve Niranjan Iyengar’ın elinden çıkmış, yönetmenliğini ise Karan Johar’ın üstlendiği My name is Khan, ülkemizde gösterime bile girmezken ,  ilk olarak 11 Şubat 2010’da Hollanda’da vizyona girdi.Film yapılan iş bakımından belki yüzlerce filmin yapamadığını başarmıştı.

"Sayın Başkan, benim adım Khan ve ben bir terörist değilim."

Rızvan Khan (Shahrukh Khan) küçüklüğünü annesiyle (Zarina Vahab) ıssız bir yerde geçiren bir müslümandır. Annesi öldükten sonra Amerika'ya küçük kardeşinin yanına gider. Orada tanıştığı ve aşık olduğu Mandira (Kajol) adında dul ve Hindu bir kadın ile evlenir. Rızvan Khan aynı zamanda daAsperger sendromu hastasıdır. Bu hastalık Otizm rahatsızlığının bir çeşididir ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır. 11 Eylül saldırılarından sonra  Mandira'nın oğlu raşist kesimler tarafından döverek öldürülür. Öldürülme sebebi annesi evlendikten sonra Khan soyadını almış olmalarıdır. Bunun üzerine Mandira Rizvan'i terk eder. Rizvan ne zaman geri gelebileceğini sorunca, Mandira ona Amerika Birleşik Devletleri başkanına gidip, adının Khan olduğunu ama bir terörist olmadığını açıklamasını ve ondan sonra geri gelmesini söyler. Rizvan hastalığı dolayısıyla bunu ciddiye alır ve yolculuğuna başlar. Başkan Obama ile görüşüp ile buluşmadan geri dönmeyecektir ve ona diyecektir ki: "Sayın Başkan, benim adım Khan ve ben bir terörist değilim."

Filmin temelinde 11 Eylül saldırısı sonrası Amerikalıların Müslümanlara bakış açıları ve yaptıkları yer alıyor Rizvan Khan da filmdeki en öne çıkan replikle, “My NameIs Khan andIi’m Not a Terrorist” sözü ile onlara öncülük ediyor bir anlamda.

Film de Rizvan Khan karakterinin müthiş işlenişi, oyunculuktaki başarı ve konunun tanıdık olması filmin akıcılığına büyük katkı sağlıyor. Film yüksek bir enerji ve mutluluk haliyle giderken birden bire gerilim haline atlıyor ki, geçiş oldukça başarılıdır.

My Name Is Khan filminin asıl çıkma sebebi

 Gazeteci Mahdureeta Mukherjee, Hindistandaki terör olayları esnasında (Aralık 2008), ünlü ve başarılı Yönetmen Karan Johar'la röportaj yaptı. Gazetecinin "My Name is Khan filmi, Hinduların ve Müslümanların hiç olmadıkları kadar birlik oldukları zamanda başladı" ifadesine Karan Johar"Oldukça önemli bir zamanda olduğumuzu düşünüyorum, çünkü milletimizin birlik olması cok büyük anlam taşıyor ve ben bu duruma şahitlik yapabildiğim için cok mutluyum. Herkes terörün bir dini olmadığını ve asla olmayacağını biliyor. Bir Film yapımcısı olarak, sosyal bir sorumluluğum, görevim olduğunu biliyorum ve bu görevimi yerine getireceğime dair söz veriyorum." şeklinde cevap verdi.[kaynak belirtilmeli] Ayrıca Shahrukh Khan'da şu şekilde konuştu:"Film, kabiliyetsiz(hasta) bir adamın sakatlığa, güçsüzlüğe karşı yaptığı savaşını anlatmıyor. Hasta adamın, tüm dünyada olan Terör, Savaş, Nefret ve Düşmanlığa karşı yaptığı savaşı anlatıyor. [...] My Name is Khan filmi aynı zamanda Islam'ıda ele alıyor. Islam'ı ve dünyanın Islam'a bakış açısını ele alıyor. Fakat taraf tutmadık. Biz sadece iyi insanların ve kötü insanların var olduğunu söylemeye çalışıyoruz. Kötü Hindular, iyi Hindular, kötü Hristiyanlar, iyi Hristiyanlar olmaz. Ya iyi bir insanızdır, ya da kötü bir insanızdır. Din kriter değildir, insanlık kriterdir .

 

Oyuncu Kadrosu
 

 
Yorumlar
 Resim Yüklenemdi
kingkhan
20.06.2014
 
ben bu film sayesinde hint sinemasının filmlerine aşık oldum bufilm sayesinde izledim filmlerin 4/4ü hint sineması filmleri kajol ve shahrukh khan ve jimmy shergile teşşekkürler rollerini çok iyi oynadılar shahrukh khan daha iyi oynadı ama

 
 Resim Yüklenemdi
brc25
23.05.2014
 
Çok güzel rolünü yerine getirmiş izlenmesi gereken filmlerden biri

 
 Resim Yüklenemdi
lamia
22.04.2014
 
Sharuck khan..oyunculugu inanilmaz!!! Izleyin görün derim. Tüm filmleri her zaman bosuna ünlesmiyor

 
 Resim Yüklenemdi
teyr
25.01.2014
 
gelek xweş bu shahrukh khan piroz dıkım

 
 Resim Yüklenemdi
Aytekra
04.09.2013
 
khan tanadığım bir fim. çok iyi di.

 
 Resim Yüklenemdi
mehmetozer
03.09.2013
 
SRK her filmde olduğu gibi bu filmdede oyunculuğunu kalitesini gösteriyor iyiki varsın SRK

 
 Resim Yüklenemdi
zhrkz
21.06.2013
 
süper film

 
 Resim Yüklenemdi
mustafa53
03.12.2012
 
2. sıra da olan en güzel keyif aldıgım flim ::)

 
 Resim Yüklenemdi
sedamir
02.12.2012
 
Shahrukh 'un izlediğim ilk filmi ve tek:D Güzeldi.. Hikaye başarılıydı ve tabi oyunculuk.. Kajolcum yine çok şekerdi.. Shahrukh başarılı ama benim gözüm Aamir'den başkasını görmediği için yine adını anmadan geçemeyeceğim.. Ama film keyifli.. İzlenesi:)

 
 Resim Yüklenemdi
İlyas
01.12.2012
 
Bu film ile beraber bir Shahrukh Khan hayranıyım ben..

 
 
Yorumlar: 123

Yorum Yaz

 
Kalan Karakter Yorum İçin Üye Girişi Yapmalısınız
 

 
Yukarı Çık