Kurbaan Film Bilgileri
 

Kurbaan Film Bilgileri
 
 


 
Kurbaan
Yapım Yılı
2009
Film Türkçe Adı
Kurban
Hintsinemasi Puanı
9.0
Imdb Puanı
8.4
Vizyon Tarihi
20.11.2009
Film Süresi
161 dakika
Film Dili
Hintçe, Urdu, İngilizce
Yapımcı Şirket
Dharma Productions | UTV Motion Pictures
Çekim Yerleri
Humayun's Tomb, Nizamuddin East, South Delhi, Delhi, India , Amerika
Ülkesi
Hindistan
Bütçe
11,000,000 $
Hasılat
20,000,000$
 
Ödülleri

Film Özeti

Avantika (Kareena Kapoor) üniversitede hocadır ve iş arkadaşı Ehsaan Khan (Saif Ali Khan)’a aşık olur. İkili evlenir ve New York’a taşınır . Ameriakada bir Hint mahallesine yerleşirler . Komşuları ile tanışacağı bir akşam yemeği davetine katılırlar . Bir sonraki gün Avantika'ın tanıştığı komşusunun evindeki  bayan Avantikaya eşi tarafından öldürülmek istendiğini söyler ve kendisini ancak bir gazeteci olan arkadaşının yardım edebileceğini söyler ve arkadaşının iletişim bilgilerini verir .Avantika bundan eşine bahsetmek ister fakat eşi ciddiye almaz. Avantika gazeteci ile görüşmeye gider ve durumu anlatır. Avantikaya bir akşam bayan'ın dayak  yediğini görür , evlerine gizlice girip kontrol etmek ister ve orada  bayan'ın ölmüş bedenini görür ve içerideki konuşmalarda Amerikada yapılması planlanan bir terör eyleminde bahsedildiğine şahit olur.

Bu terör eylem  planında bir uçakta bomba patlatılması planlanmıştır. Avantika bu durumdan gazeteci arkadaşını telefonla arayıp bahseder ama artık zaman geçmiştir uçak havalanmıştır. Ve  bomba patlatılır . Gazetecinin erkek arakdaşı Pakistanlı bir Müslümandır.  Ve kız arkadaşı yaşamını yitirdikten sonra bu olayın sorumlularının peşine düşer , Örgütün kim olduğunu bulur ve  örgütü ancak onların içlerine girerek yok edebiliceğini anlar .Avantika ise kocasının da bu örgütün içinde olduğunun farkına varır.

Örgüt'ün içine girmek için  örgüt içinde bulunan ve bir üniversitede İslam’ın batıdaki etkisini anlatan ders veren Profesör Eshaan Khan'ın  dersine katılır dersteki o meşhur tartışmaya katılır .

(Khan) Cihat kelimesi Kuran'da 41 defa geçiyor. Merhamet, barış ve şefkat kelimesi ise 355 defa geçiyor.

(Riyaaz içeri gelir) Hadi gel, Riyaaz , Otur, lütfen.
Popüler inancın aksine, İslam dini batı kültürlerine karşı , barış ve hoş görüyü öneriyor.

(Patrica söz alır) Evet, Patricia.

(Patrica) Eğer İslam gerçekten de barışı istiyor olsaydı o zaman dünyanın sorunlarının vardığı nokta Batı Şeria, Afganistan, Pakistan, Irak hepsinin de başında İslami terör musallat olur muydu?

(Khan) Bu terör tanımına bağlı bir şey. Amerika gibi bazı ülkelerin işgali altında olan Irak ve Afganistan gibi yerlerde terör eylemleri oluyor.

(Patrica) Hayır. Bu despot rejimlere karşı açılan savaştır.

(Riyaaz) Ya da diğer ülkelerin petrollerine göz dikmek.

(Patrica) Komplo teorileri

(Riyaaz) Konuşabilir miyim ? Bay Khan haklı. Yani eğer terörden söz ediyorsak o zaman dünyanın beyaz süper güçlerinden de söz edelim. Hadi.Hayır, gerçekten. Bir düşünün.

(Patrica) 11 Eylül'ü açıkla.

(Riyaaz) Tamam.İkiz kule çarpışmasında kaç insan öldü biliyor musunuz?

(Patrica) 3.000 civarında.

(Riyaaz) Peki Afganistan'da bomba saldırılarından kaç kişi öldüğü hakkında bir bilginiz var mı?Tahmin edin.15.000'den fazla insan öldü.Ve bu sadece kayıtlı rakamlar.50.000 ton patlayıcının masum sivillerin içine atıldığını. Erkek, kadın, çocuk.

(Patrica) Evet, ama bu Taliban yüzünden oldu.

 (Patrica) Aslında Taliban'ın CIA tarafından Ruslarla savaşmak için yaratıldığını biliyor musun?

(Riyaaz) Ama onlar teröristleri barındırıyorlar.

(Riyaaz) Evet, doğru. Teröristler asla bulunamazlar.Tıpkı Iraktaki bulunamayan kitle imha silahları gibi.Irak'taki ölü sayısını biliyor musunuz?
Yarım milyon sivil ve devam ediyor.Peki İngiltere ve Amerika silahı bulamayınca ne dedi biliyor musunuz?Çok basit. Sadece üzgünüz dediler.Ve hala ülkeleri kontrol etmekten vazgeçmiyorlar.

(Patrica) Ne demeye çalışıyorsun?

(Riyaaz) Demeye çalıştığım, siz Amerikalılar güzel kıyafetler giyip, başkan oluyor ve terörü azaltacağınızı söylüyorsunuz. Ben de, eğer diğer ülkelerdeki karmaşayı durdurmazsanız tepki alacaksınız diyorum

(Patrica) Eğer Müslümanlar senin gibi düşünüyorlarsa o zaman neden ülkemizden çıkıp gitmiyorsunuz?

(Riyaaz) Çekip gideceğiz , siz bizim ülkelerimizden çekip gittiğiniz zaman.


Bu konuşmalarında etkilenen  Profesör Ehsaan   , Riyaaz'ı örgüt mensupları ile tanıştırır. 

Son 1 saat'i aksiyonla geçecek ve bir çok ders içerecek bir film Kurbaan .

Filmin sözü

Biliyorum. Sonuçta, birilerini öldürmek sana sadistçe zevk veriyor.Eğleniyorsun, değil mi?Can almak.Allahın izniyle. Cihat. Onlar sadece bahane.

-Çeneni kapat.

Yoksa ne? Beni öldürecek misin?Tetiği çek.Ama bir saniye bile Allah aklına gelmedi çünkü Allah, dilediğinin canını alma hakkını vermez.Ve her bomba patlamasında, masum insanlar ölüyor.

 

Oyuncu Kadrosu
 

 
Yorumlar
 Resim Yüklenemdi
aslı
04.02.2014
 
bu filmin yayın ve yapımında emeği geçen herkesin Allah cezasını versin resmen müslümanlara potansiyel katil islama da potansiyel terörizim yaftası yapıştırılmış ben böyle bir rezalet görmedim insanların islama olan ön yargıları sırf 3 kuruş fazla alabilmek için kendi değerlerini satan adiler yüzünden oluşuyor kessinlikle boş zaman kaybı

 
 Resim Yüklenemdi
mustafa53
14.12.2012
 
süperr:D

 
 
Yorumlar: 1

Yorum Yaz

 
Kalan Karakter Yorum İçin Üye Girişi Yapmalısınız
 

 
Yukarı Çık